30 Kasım 2015 Pazartesi

Loin Des Hommes - Far From Men

Uzun bir aradan sonra yeni bir şeyler izlemenin içimde yarattığı muazzam coşkuyla film yazılarına devam kararı aldım. Hatırlarsanız ağustos ayında izlemek istediğim beş filmi yazmıştım. Loin Des Hommes bunlardan biriydi.


Filmi nasıl izledim? Sürekli sinemaları takip ettim ve baktım ki Kıbrıs'ta izlemenin bir yolu yok. Çok üzüldüm. Digitürk'te kanalları gezerken moviemax festival'de reklamda ne göreyim? Loin Des Hommes! Şimdi dedim kendime, sabah erken uyan, sabahki gösterimi izle. Peki Zehra nasıl biridir? Sabırsız! 21.30 gösterimini izledim ve şimdi size her şeyiyle yazıyorum.

2014 yapımı olan Loin Des Hommes, Albert Camus tarafından yazılmış olan Konuk adlı kısa hikayeden uyarlamadır. Filmin yönetmeni David Oelhoffen. Başrollerinde Viggo Mortensen bebeğim ve Reda Kateb gibi isimler var. Lokasyon Cezayir, senelerden 1954. Tahmin edilebileceği üzre dil Fransızca. Filmin müziğini ise kim yaptı söyleyeyim mi? *Davullar lütfen* Nick Cave ve Warren Ellis ikilisi!

Bu ikili çok güzel orijinal film müziklerine el attılar beraber. Viggo ile ikinci kez bir filmde buluşuyorlar ayrıca. Bundan daha evvel şuan kitabını okumakta olduğum Yol (The Road, 2009) adlı filmde de beraber çalışmışlardı.

Konusuna gelelim. Bilirsiniz, sevmediğim bir iştir konu anlatmak. Özelliğini kaçırmıyor mu? O yüzden bir iki cümleyle hemen geçeceğim! "Two very different men thrown together by a world in turmoil are forced to flee across the Atlas mountains. Daru, the reclusive teacher, has to escort Mohamed, a villager accused of murder." diyor IMDb. Bu arada filmin oradaki rating'i 7,4.

Ben bu filmde neyi beğendim?


Viggo Mortensen'in Fransızca konuşmasını. Adamın elinden her iş geliyor. 


Konuyu. Gerçekten değişik bir film, bakış açısı, güzelliği. On numara.


Sinematografi'nin en iyisi. Scenery muazzam, çekimlerin durgunluğu efsane.


Sıkıcı değil. Bu tür filmlere ben bile ön yargı ile yaklaşıyorum. Kim dayanır bunlara diye düşünüyorum ama yok anam. Loin Des Hommes öyle deeğiil.


Soundtrack. Hatırlatmama gerek var mı? Nick Cave'in piyanosu, Warren Ellis'in kemanı derim, gerisi size kalmış.


Ben ağladım bu arada izlerken. Yanımda bizimkiler olmasa daha da çok ağlardım emin olabilirsiniz.


Veee unutmadan söyleyeyim, Reda Kateb adlı aktör ile tanıştığım film oldu, o da çok iyi oynadı rolünü. Umarım onunda filmlerini izleme fırsatı bulurum.*Alttan alttan düşündüğüm şey, ah keşke Viggo Mortensen'le evlensek.

*

Herkese çok sevgiler. Ben izlerken iyiki listemdeydi dedim. Saatlerinize değecektir. İyi seyirler.

NOT: Bu akşam saat 6da mmx festival'de var! (30kasım) Kaçırmayın! Ben tekrar izliyorum^^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder