19 Eylül 2015 Cumartesi

Bir düşünceyi aşılamaya çalışmak

Phildel'den Qi parçasını başlarkenden öneriyorum, iyi dinlemeli- okumalar.

Ben eskiden şuan olduğumun on katı bir şey ergendim. Ne güzel bir başlangıç oldu, neyse. Bir kişiden beklediğim davranışı bulamadığımda tüm gücümle üstüne giderdim. Beni sevmiyorsa, sevmeliydi. İlgilenmiyorsa ilgilenmeli, bunaltıyorsa benden o bıkmalıydı. İradeye karşı hareket etmeye çalışıyordum kısacası. On yedinci yaşımın bana öğrettiklerinden oldu bu, kimseye bir şeyi zorla yaptıramazsınız. Bence "zorla güzellik" diye bir olay olamaz. Ha oldu gibi oluyor dışarıdan diyelim, iç ile bütün değilse bir anlamı yoktur.
Bir düşünceyi aşılamaya çalıştığımda oluşacak ne varsa kişinin içinde, yapay olacağını öğrendim. Özgür irade yoksa da olacak olanın da biteceğini kavradım. Varsın bazı şeyler olmasın, kaderin önüne geçmeye çalışmak yersiz artık.
Eskiden ortaya ekmek kırıntıları serpiştirirdim. Hani ille kişiyi kendi isteğime göre değiştirecektim ya, kendi algımı yerleştiriyormuşum bu kişinin beynine. On yedinin bir diğer kattığı şey, hayatıma bana böyle hisler yaşatacak insanlar almamam gerektiğini anlamam oldu. Uğruna mental sağlığımdan olmayacağım kişiler dizdim hayat kolyeme, inciler olarak. Bunu büyük bir aşk manasında demiyorum. Arkadaş, dost, aile üyeleri, herkes.
Artık Inception-vari düşüncelerim yok, hedeflerim yok.
On yedi bana iyi geldi sanıyorum.
Bir ara kesinlikle on yedimde neler öğrendiğimi yazmalıyım.

Kimsenin özgür iradesine karışmayın, büyük hayat öğütü.

Edit : Dün bütün gece 'özgür iradeye karşı gelemezsin' fikrini hangi filmden bildiğimi hatırlamaya çalışıyorum sonunda buldum, Bruce Almighty!

Bu arada yazının ortasında şarkı Ludovico Einaudi'den Night oldu, ona da bir şans verin. Çokça iyi geceler herkese.

Lucas Marcomini - Finland, 2015  Lucas Marcomini - Finland, 2015  

Lucas Marcomini - Finland, 2015  Lucas Marcomini - Finland, 2015

Fotoğraflar Lucas Marcomini'den, yer Finlandiya.

2 yorum:

  1. Ay ne çok sevdim bu yazını da, kendimden ne çok şey gördüm yine. Demin attığım yoruma bir cevap gibi olmuş bu yazı. Birini alıp ''senin'' yapmak. Bu sanırım ve ancak, o kişide de bu potansiyel varsa, iradesi buna meyilli ise gerçekleşiyor. Aurora'lar, kuzey ışıkları harika. 17. yaşından kalanları ve öğrendiklerini de anlat bir yazında uzun uzun.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Birisi kendini gördüğünü söylediğinde çok mutlu oluyorum, hislerimde yalnız olmadığımı bilmek değişik bir şey. Evet, bir olay gerçekliği ve sürekliliği karşımızdakiyle alakalı tamamiyle. Umarım bir gün Aurora manzaralarını bende çekerim. Çok teşekkürler :)

      Sil