4 Eylül 2015 Cuma

Benim İçin İzleyin, Bir Ara Mutlaka İzleyin : Philadelphia

Merhaba! Neredeyse bütün zamanımı dışarıda geçirdiğimden ve birde zaten sabahlayıp yattığımdan ötürü öğlen ikide uyandığımdan bugün bir şeyler karalayamadım. Ama aklımda olan filmi size sunmaya kararlıyım. Günün filmi biriciğim Tom Hanks'in (kaç biriciğim var benim) Philadelphia'sı.


Hadi başlayalım.

1993 yılında Jonathan Demme (o da biriciğim) tarafından yönetilen, başrollerinde Tom Hanks, Denzel Washington ve Antonio Banderas gibi usta oyuncuları barındıran bir drama. Konusu 1980li yıllarda Amerika'da yaşanan AIDS salgını etrafında gelişiyor. Çok iyi bir avukatlık firmasında çalışan eşcinsel Andy (Tom) aids'e yakalandıktan sonra işine son verilmesini ve başka bir avukat olan Joe'nun (Denzel) Andy'e davasında yardım edişini izliyoruz. Film, Hollywood'un homofobi, homoseksüellik, hiv, aids gibi konularda seyirciye sunduğu ilk büyük yapımı olarak geçiyor.


Film Akademi ödüllerinde dört adaylıktan ikisini kazandı, bunlar Best Actor altında Tom Hanks'e ve Best Original Song altında Bruce Springsteen'e, Streets of Philadelphia parçasına gitti.


Tom Hanks'in rolüne değinmek bir kenara, Denzel'in karakteri ve karakterinin filmin dakikaları ilerledikçe yaşadığı değişime bayılacaksınız. Çünkü insan böyledir. Ön yargılarımız vardır ve her ne kadar zor olsa dahi bunları aşabiliriz.

Bir olayı içinde bulunmadan da değerlendirebilir, haklıyı savunabiliriz. Replikleri diğer burada yazdığım her film gibi kaliteli.

Bunu izlerken de ağladım ben kesin ama şimdi hatırlamıyorum da. En iyisi yarın bende tekrar izleyeyim. Paramı yatırdığım en kaliteli dvdlerden.

Not, Tom Hanks'in Akademi ödüllerinde yaptığı speechi tam hatırlamıyorum ama izlemeye değer olabilir.

  

  

  


İyi seyirler. Bu arada yazdıklarımı izlerseniz bana da bildirmeyi unutmayın. Her zaman bu konuları konuşmaktan zevk alıyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder