2 Eylül 2015 Çarşamba

Benim İçin İzleyin, Bir Ara Mutlaka İzleyin : Guys and Dolls

Gecenin konuğu, 1955'in bebeği, Brando ve Sinatra'nın göz zevkimi tavan yaptırdığı Guys and Dolls! Öncelikle hoş geldiniz dostlar. Filmleri incelemeye ve size tavsiye etmeye devam ediyorum.


Başlayalım.

Senelerden 1955. Yönetmen Joseph L. Mankiewicz. Başrol oyuncuları Marlon Brando, Frank Sinatra (kalpler kalpler kalpler), Jean Simmons ve Vivian Blaine. Film bir müzikal. Pek çok kez tiyatro (Broadway'de çok yer alıyor kendileri) ve sinema uyarlaması yapılmış.


Konumuz ise 1940lı yılların sonlarına doğru New York suçlularının ve profesyonel kumarbazların aktivitelerini konu alıyor. IMDb açıklamasını size sunmak gerekirse : "In New York, a gambler is challenged to take a cold female missionary to Havana, but they fall for each other, and the bet has a hidden motive to finance a crap game."

İçinizi ısıtan, müziğe ve güzelliğe doyuran tatlı bir müzikal. Sinatra veya Marlon Brando'yu seviyorsanız (ya da benim gibi ikisine de aşıksanız) kalpten gidebilirsiniz. Ayrıca müzikal olduğundan ötürü, Sinatra'nın sesine kesin doyuyorsunuz. Sinatra ismi ile ilk tanıştığımdan beri izlemek istediğim filmlerden biriydi Guys and Dolls. Geçen sene MGM kanalında tesadüfen denk gelip izledim, bazen güzel şeyler de geliyor başıma işte. Arkadaşlar Spotify, Youtube gibi yerlerden Guys and Dolls Soundtrack albümlerine bakmayı ihmal etmeyin.

Filmin IMDb puanı 7.3, oldukça iyi. Akademi ödüllerinde Best Art Direction, Best Cinematography, Best Costume Design ve Best Music gibi dört alanda adaylığının olması yanında iki BAFTA adaylığı var. Golden Globe ödüllerinde Best Motion Picture ve Best Motion Picture Actress dallarında kazandı.

İzleyen bana yazsın Sinatra ile ilgili filmden çok komik bir şeyi açıklayacağım. Hadi bu da bonus resim olsun, Brando kendisini filmde dans ettiği sahnelere hazırlamaya çalışırken :

Bir sonraki yazacağım filmin yine Sinatra'dan olmasını, blogumu böylece isminin hakkını vererek kullanmayı, bu filmin Anchors Aweigh olmasını dileyip gidiyorum! Herhangi bir kısmı ile ilgili danışmak isterseniz, ulaşabileceğiniz yer bol! Görüşürüz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder