1 Eylül 2015 Salı

Benim İçin İzleyin, Bir Ara Mutlaka İzleyin : The East

Aklıma geldik sonra yazacağımı söylemiştim. Bu da bir yerde, günün her saati bir şeyler çıkartabileceğim anlamına geldi. İlk yazdığım filmler genelde en çok aklıma takılanlar. Geceleri haklarında düşündüğüm, hayat değiştirme kapasitesi olanlar.

Bugün The East'i ağırlayarak güne başlıyorum. Sonra yazar mıyım, gerçekten bilemiyorum.

The East benim '10lu yıllarda yılları ayırıp ayırıp yazacağım filmler arasında 2013'ün bebeklerinden. 2013 yılı yine sinema için bana göre güzel bir yıldı ve listemin yüksek sıralarındaydı The East. Peki The East'in konusu ne, yönetmeni kim, kimler oynamış? Hemeen bakıyoruz inceliyoruz.


Yönetmeni  Zal Batmanglij olan filmin yapımcılığını Ridley Scott, Michael Costigan, Jocelyn Hayes- Simpson ve Brit Marling üstlenmiş. Filmin senaryosu ise yine Zal ve Brit'e ait.

Oyuncu kadrosu ise bana göre excellent. Brit Marling'in esas karakter olduğu yerde, Alexander Skarsgård ve Ellen Page gibi üst düzey oyuncuları var.Filmin konusu ise şöyle geliyor. Jane (Brit Marling) özel bir güvenlik şirketinde çalışır. Patronu ise kendisini The East adındaki anarşist ve freeganist (araştırmanız gereken mükemmel bir konudur freeganism, hatta izlemeden bakınız) bir eko-terörizm organizasyonuna sızması ve bilgi toplaması için görevlendirir. Film bu doğrultuda gelişiyor ve ben filmi izledikçe keşfetme zevkini sizlere sunuyorum.

Hayatınıza farklı bir bakış açısı kazandırma potansiyeli olan, soundtrack'ı iyi -ki ilginç bilgi soundtracklar yönetmenin kardeşi Rostam Batmanglij'den, oyuncu kadrosu harika ve müthiş repliklerle sizi kazanan bir film. Hiçbir konusu sizi çekmezse bile Alexander'i, Ellen'i, Brit'i izlersiniz arkadaş.

IMDb puanı ahım şahım değil, 6.9. Ortalama, ama ben olsam minimum 7.5 falan verirdim.

Filmi izlemiş olanları şu linke alayım.


Bir sonraki filmde görüşürüz! :)

2 yorum:

  1. Film zevkimizin de benzeştiğini iyice anladım birkaç film yazını okuduktan sonra. O kadar ilgimi çekti ki bu film, 3 kez izledim farklı zamanlarda. Şiddetin her türüne, her zaman çok karşı çıksam da, doğayı korumak ve insanları uyandırmak için (çünkü toplumların hemen hepsi, hükümetler tarafından derin bir uykuda tutuluyor, 'modernizm' sonucunda) ne diyordum, bu uyanış için bir ders vermek isteyen insanlara saygı duyuyorum. Brit ismindeki güzel kızı da çok sevmiştim bu filmde, bir portresini çizmek için ayırmıştım hatta güzel, kırmızı rujlu bir fotoğrafını. Ay ne çok konuştum ben bu akşam:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben yorumu daha şimdi gördüm :) İnsanların hayatlarına bu sefer de sinema ile girmek isteyince çekinmeden yazmaya karar vermiştim bu 'seriyi'. The East kesinlikle ne bileyim, pek çok insanın bakış açısını olaylara karşı değiştirebilecek gibi geldi, mutlaka olmalıydı burada :) Bende defalarca izledim ve Brit'e, özellikle filmin pek çok aşamasında bulunmasına hayran kaldım.

      Sil