19 Ağustos 2015 Çarşamba

İzledim, Eleştirmeye Çalışıyorum : Gone Girl

En yakın arkadaşlarımdan Buse sayesinde ilk duydum bu filmi. Dikkat eksikliği, hafızamdaki eksiklikler sağolsun, ben bu filmi birde yanlış bile anlamışım. Oyuncularını da yanlış hatırlamışım. Digitürk sürekli reklamını yaptı, izleyeceğim be! triplerine girdim, ama izleyemedim. Gece sonlarına doğru izledim, sabah ilk kısımlarını. Şimdi başlıyorum anlatmaya.


Baştan vereyim, ekstra spoiler alert.

Başrollerinde Rosamund Pike güzelliğinin, Ben Affleck ağbimizin oynadığı film American psychological thriller türüne giriyor. 2012'de yazılmış, basılmış olan Gone Girl romanının sinema uyarlaması olur kendileri. Yönetmen David Fincher.

Soundtrack albümü Trent Reznor ve Atticus Ross'tan. Bir dinleyebilirsiniz spotify'da, ders çalışırken ya da sakinlik ararken iyi olabilir, nitekim öyle ahım şahım bir şey değil benim düşüncemde.

Yahu burada şimdi siz göremeyeceksiniz ama yarım saat film özeti yazmaya çalıştım. Yok olmuyor, yapamıyorum. O yüzden asıl bahsetmek istediğim konuya gelip, izleyenler için "yapılan hatalar" kısmını gözler önüne sermeye çalışıp, filmi güzel bulmuşlarsa, onlar için yok edeceğim nihahahah. (şaka öyle bi amacım yok)

Başlıyoruz.

"Amy Dunne returns covered with blood. After being at the hospital, and in the interview/questioning, she is still covered with blood. After being medically examined, she would have been washed clean, not just dressed over all the mess. But it gets worse; when returning to Nick in their house, she has a crisp hospital garment, but is still covered in blood! And it gets even worse; when they are in the shower, the blood on her body, which by now would have been at least a day old, would have been dried, caked and brownish color, but what she washes off is very fresh."

Bende fark ettim bunu ve sizlere alıntı yaparak bildiriyorum. Yılların doktor draması, polisiye draması izleyicisiyim. Yoh öyle bi dünya Eymiii."Some scenes were shot after Rosamund Pike had gained some weight, following the plot of the book correctly. However, they were edited together very badly, so that the extra pounds (most visible on her face) come and go several times during the montage showing what she did during the first two days of her "kidnapping." Pasty face with puffy cheeks, and sleek face with taut skin over jutting cheekbones switch back and forth in what amounts to a matter of hours in the film's plot."

Hem zaten ne ara verebilir o kadar kiloyu? 
"During the hospital interview with the detectives and police, Amy explains that she was kidnapped at the front door by Desi Collings. Neither lead detective Rhonda Boney nor any other cop enquires how massive amounts of her blood ended up on the kitchen floor, or how the living room was trashed."

Aha bu işte! Kimse "kadın, sen manyak mısın, imkanı yok, her bijiii senin gocanı gösteriyo." demiyor. Desi kapıdan kaçırıyorsa, mutfakta nasıl bu kadar kan buluyorlar. 
Gittiği, kaldığı moteldeki kimse mi tanımıyor bu kadını? Çok bir değişiklik yok yüzünde, baksan anlarsın. Kadın o kadar haber oluyor, gazetelere her bir şeye çıkıyor, bir Allahın kulu "Aaa bu Eymiii!" demiyor mu?
Desi'ye geri dönelim. Bu adamda kameralar var. Amy'nin eve ilk kendi rızasıyla geldiği dönemi göstermiyor mu? Hadi Amy sildi, bunu biz neden göremedik? Silmiş bile olsa, bir analist "LA BUNLAR NASSII BÖYLE SİLİNMİŞ" diyip şüphelenmiyor mu?
Amy ilk forensic araştırmalara göre kafasından kör bir obje ile yaralanıyor. Bu kadın hastahaneye kaldırıldığında tecavüze uğradığı belirtiliyor da, kafatasında bulunan (aslında bulunmayan) kocaman olması gereken yara neden kimsenin dikkatini çekmiyor? (bir ay sürede geçmeyecek bir şey olduğunu farz ediyorum, geçer derseniz bilemem)
Arkadaşlar, okuduk, yazdık sonra sinirlerim bozuldu. Bir filmde bu kadar teknik hata olması olanaksız. Filmi sonunda batırdılar zannediyordum, her bir yerinde batırmışlar. Kimisini fark ettim, kimisi bakınız ne kadar detaylı. Filmde oldukça çok sayıda zaman kaynaklı (sene, ay vesaire) hata var. David Fincher'e bu yönetmesinden ötürü yuh diyorum. İnsan biraz dikkat eder????

Geri kalanını, benim yazmadıklarımı okumak isterseniz IMDb Gone Girl "Goofs" sayfası.

Şimdi fark ettim, filmin IMDb puanı 8.2, yani dünyanın en iyi 250 filmi içerisinde, 156. sırada. Yahu, bu film o kadar hataya rağmen nasıl bu puanı alıyor? Hep Rosamund. Oscarlar'da baltalanmış diye duydum, az bile olmuş.

Bu arada yanlış anlamayın. Film izlenir. İzlerken efsane ilginizi çeker. Hiçbir şey bulamazsanız Rosamund'u izlersiniz. Vahşet seviyorsanız oh mis zaten. Filmi sevenler için mahvetmişsem GERÇEKTEN özür dilerim. Bana da çok sık yapıyorlar. Alışın evladım, her sevdiğiniz mükemmel olmayacak. Hayatınızdan bir kere geçirin dediklerimden biri oldu. İlk sevdim, sonuna geldiğimde hataları fark edip eksik plot'tan ötürü sinirlendim. Şimdi sizlere bunları belirttim. 


Bir sonraki filmde görüşürüz!


*Yazıda belirtilen plot hataları benim fikirlerime ekstra olaraktan NY Post, The Guardian ve IMDb web sayfalarından alıntılar içerir.*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder